Будьте обережні під час ожеледиці!

Будьте обережні під час ожеледиці! Цьогорічна зима в Полтавській області ще не порадувала пухнастим білим снігом, а от ожеледиця на дорозі вже тут як тут. За таких погодних умов підвищується ризик виникнення нещасних випадків при дорожньо-транспортних пригодах і травмування працівників під час пересування, основними причинами якого є падіння через незадовільний стан тротуарів (неприбраний сніг, ожеледиця, вибоїни, ями), падіння бурульок з дахів будівель.

Зайві уважність та обережність не завадять ні водіям, ні пішоходам, адже ризик травмування, коли під ногами слизько, є особливо високим.

Ось прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей під час ожеледиці.

Перед виходом на вулицю під час ожеледиці можна:

– приклеїти на суху підошву й каблук лейкопластир чи ізоляційну стрічку, які допоможуть рухатися вільно;

– приклеїти на підошву наждачний папір чи тканину (можна на двосторонній скотч);

– намазати на підошву клей “Момент” або інший швидкозастигаючий клей та, поставивши взуття на пісок, дати час висохнути. Після цього можна сміливо виходити на подвір’я.

Виходячи в ожеледицю, краще підбирати взуття з мікропористою чи іншою м’якою підошвою та без великих каблуків. Людям похилого віку взагалі не рекомендується виходити з будинку, але якщо вже й вийшли, необхідно обов’язково взяти з собою палицю із шипом.

Для зменшення ризику травмування є декілька простих, але дієвих порад:

• завжди будьте готові до падіння: ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабляйте в колінах, ступайте на всю підошву;
  • не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але й отримання більш важких травм (переломів). Руки повинні бути вільними, сумку беріть таку, щоб носити через плече;
  • не кваптеся, поспіх збільшує небезпеку, тому виходьте із будинку повільно, щоб пристосуватись до слизоти;
  • при порушенні рівноваги швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах;
  • обходьте бордюри, металеві кришки люків, як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені та перевертатися, що є загрозою для життя й здоров’я;
  • не ходіть біля краю проїжджої частини дороги. Можна впасти та викотитися на дорогу, потрапивши під колеса проїжджаючого автомобіля;
  • не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях транспортного засобу. Падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести як мінімум до каліцтв, а можливо й до загибелі.
  • тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Надзвичайно небезпечними є бурульки, які намерзають на дахах будинків і в будь-який час можуть упасти;
  • прогулянки в ожеледицю у нетверезому стані особливо ризиковані та можуть мати тяжкі наслідки. Люди в такому стані дуже сміливі, але менш уважні, часто неадекватно оцінюють ситуацію, менш чутливі до болю, при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, суглобах, нудоту – терміново зверніться до лікаря, інакше можуть виникнути ускладнення.

До зимових погодних умов треба звикати поступово. Будьте обачними, вибирайте правильне взуття, не поспішайте при ходьбі, а якщо падіння не уникнути – відразу присядьте, щоб знизити висоту. Під час падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і витратить свою силу при обертанні, що може врятувати від тяжкого травмування.

Закликаємо керівників підприємств, установ, організацій приділити особливу увагу:

• організації та проведенню заходів щодо утримання в належному стані територій, будівель та споруд, інженерних мереж відповідно до діючих стандартів, норм і правил з охорони праці;
  • організації роботи з прибирання снігово-льодяних утворень із дахів будівель та споруд;
  • забезпеченню працівників необхідним для прибирання снігу й льоду ручним інвентарем у справному стані та достатнім запасом матеріалів для посипання (піску, шлаку).

Наголошуємо на необхідності організації проведення з працівниками підприємств позапланових інструктажів з охорони праці щодо вимог безпеки та особистої обережності під час руху на території підприємств та виконання робіт в умовах ускладненої погодної ситуації.

Дотримання вимог з охорони праці та безпечна організація виконання робіт є запорукою запобігання нещасним випадкам на підприємствах, в установах, організаціях у зимовий період.

Страховий експерт з охорони праці Диканського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

у Полтавській області Тобота С.П.