Отримай інформацію про земельну ділянку перед її купівлею!

Версія для друкуВерсія для друку

Отримай інформацію про земельну ділянку перед її купівлею!При покупці землі дуже важливо знати, як правильно купити ділянку, щоб потім не виникло проблем, і угода не була анульована. Тому слід ретельно перевіряти документи на їх якість і справжність при покупці. Великі ризики виникають при купівлі землі у приватної особи, тому при цій операції слід бути особливо обережним.

Відповідно до чинного законодавства сьогодні для вчинення будь-якого правочину щодо земельної ділянки необхідно, щоб земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер.

Тому, щоб перевірити земельну ділянку перед купівлею, в першу чергу, необхідно з’ясувати наявність кадастрового номера. Цю інформацію можна отримати на Публічній кадастровій карті України, зазначивши населений пункт або координати земельної ділянки. За допомогою такої карти також можна з’ясувати тип власності земельної ділянки, її цільове призначення і площу.

Мін’юст зазначає, що Державні реєстри України дають можливість встановити інформацію про власника об’єкта нерухомості, категорію земель, цільове призначення земельної ділянки, її площу, майнові права третіх осіб (оренда, сервітут тощо), перевірити наявність або відсутність діючих обмежень у використанні земельної ділянки (охоронні зони навколо об’єктів комунікацій, інфраструктури тощо).

З’ясувати інформацію про право власності та речові права на земельну ділянку можна на вебпорталі Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/auth_select). Так, зі сформованої довідки можна дізнатися про: нормативну грошову оцінку ділянки; зареєстроване обмеження у використанні ділянки; суб'єктів права власності на земельну ділянку.

А от інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (https://bit.ly/3jQWIwV) дозволить з'ясувати: власника земельної ділянки; дату придбання у власність і підстави; зареєстровані права на нерухоме майно, крім права власності (право оренди, сервітут, емфітевзис, суперфіцій); наявність будь-яких обтяження: арешт, заборона відчуження, іпотека.

Зверніть увагу, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня частина інформації про права на земельні ділянки, які виникли до 2013 року.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/) за даними кадастрового номера земельної ділянки можна дізнатися чи оспорювалося право власності на земельну ділянку, чи існують межові спори, чи не перебуває вона під арештом і чи не була передана в іпотеку.

Тому перш ніж придбати у власність земельну ділянку перевірте свою майбутню покупку та її продавця, щоб вберегти себе від неприємної ситуації в майбутньому.

 

 

Наверх ↑