Традиційний День поля: ключова роль в отриманні дорідних врожаїв належить агрономічній службі

Версія для друкуВерсія для друку

Традиційний День поля: ключова роль в отриманні дорідних  врожаїв належить  агрономічній   службі. Вже кілька десятиріч поспіль на Котелевщині у  найбільш важливий етап сільськогосподарського виробництва ― пору жнивування, відбувається огляд полів. Саме у традиційний День поля  його учасники (а це  переважно спеціалісти агрономічних служб господарств) мають можливість поділитися досвідом щодо  ефективності вирощування тієї чи іншої культури, придбання насіння високоякісних сортів, формування густоти рослин, їх підживлення, методів захисту від хвороб та шкідників, а основне -  розповісти про стан готовності до хлібозбирання. 

Цьогоріч так сталося, що через карантинні обмеження, викликанні поширенням коронавірусної інфекції і анулюванням  низки масштабних загальнорайонних заходів, постало  питанням:   як буде з оглядом полів цього разу ?
Розуміючи  неабияку важливість проведення Дня поля, з ініціативою не відміняти його  виступив директор СТОВ «Скіф», депутат районної ради Олексій Бовдир. Підтримали його  й у райдержадміністрації.  
Тож, 4 липня у районі відбувся  огляд полів, який розпочався саме з Більського сільгосппідприємства. Учасників заходу  гостинно зустрів особисто директор господарства. Проїжджаючи більськими полями, не можна було не захоплюватись, наскільки якісно вони доглянуті, яка висока тут культура землеробства. Найбільші площі займає кукурудза на зерно, якої близько 700 га, кукурудзи на силос ― 180 га. Вся вона іноземної селекції. У задовільному стані соняшник. Практично готові до хлібозбирання ранні зернові культури. Планують  у стислі  намічені строки скосити і обмолотити озиму пшеницю та ячмінь, яру пшеницю. Всього майже 900 гектарів. У полі, за словами  головного агронома Василя Кривобіка,  працюватимуть  4 комбайни, один перевантажувач, залучатиметься необхідна кількість автомобілів для перевезення зерна.
Побували учасники заходу й на території тракторної бригади СТОВ «Скіф», де, до речі, є  техніка зарубіжного виробництва, яку не часто зустрінеш навіть у деяких потужних,  багатогалузевих господарствах  України! Про те, як працюють  сучасні зарубіжні стьожкові грабки, що ефективно використовуються під час зелених жнив, розповів агроном із захисту рослин Володимир Кононенко.
Далі маршрут проліг у бік  Чернещини до  полів ТОВ «Агрофірма «Маяк» та ФГ «Еко-Маяк», де, як  зазначив один із маяківських агрономів Михайло Кравченко, у вирощуванні перевагу надають таким культурам, як кукурудза, соняшник та озима пшениця. Крім того, вирощують ячмінь, горох, деякі інші культури. Усі поля у задовільному стані.
Потім учасники заходу вирішили зробити зупинку біля поля гороху СК «Дружба», площею  60 га. Звертаючись до  колег, головний агроном Михайло Гнилосир відмітив, що їх сільгосппідприємство  є багатопрофільним і що тут, так би мовити, не зациклюються на вирощуванні традиційних культур. Є окремі площі, наприклад, гороху, гречки, проса, сої тощо, а також кілька  дослідних ділянок, де достигають десятки гібридів соняшнику різних компаній. До речі, він повідомив, що жнива тут уже стартували, на невеличкій ділянці обмолотили озимий ячмінь, урожайність якого склала майже 60 центнерів з гектара.
У ФГ «Мир»,куди далі проліг маршрут,  обробляється близько півтори тисячі гектарів землі, з них 350 га - соняшнику, 200 ― пшениці, 440 ― кукурудзи на зерно, 160 ― кукурудзи на силос та 360 ― багаторічних трав. Про це розповів головний агроном господарства Олександр Салашний. В останні роки суттєвого розвитку набула тваринницька галузь. Нині тут утримується біля 1200 голів ВРХ, з них 400 голів корів.  Хлібозбиранню у «Мирі»  передували зелені жнива, провели перше скошування люцерни, на черзі ― друге. Заготовляють для годівлі худоби сіно і сінаж. Обмолот ранніх зернових планують розпочати наприкінці першої декади липня.
Відрадно, що цього разу серед учасників Дня поля був  і ветеран агрономічної служби СВК «Батьківщина» зі  стажем роботи головним  агрономом  понад 20 років - Василь Євченко. Він акцентував увагу на тому, що для посіву, скажімо, таких культур, як соняшник та кукурудза у господарстві надають перевагу насінню Харківської селекції. На одному з полів, де відбулася коротка зупинка, практикують вирощування суміші ячменю й гороху. Його стан,  як і інших полів «Батьківщини», залишив приємні враження. Теж саме можна сказати і про  СТОВ «Промінь», де площа землекористування сягає 1900 га, з яких 490 га займає пшениця, 671 га ― соняшник, 873 га ― кукурудза та 22 га ― однорічні трави на сіно. Про їх догляд, обробіток,  підживлення вела мову головний агроном деревківського сільгосппідприємства Лідія Дудник.
Заключним   господарством, на полях якого  побували учасники Дня поля, стало  ПСП «Ковпаківець». За словами головного агронома Володимира Гришка,  озимі культури тут представлені пшеницею та ячменем. Крім того, посіяли кукурудзу, соняшник, сою, горох, невеликі площі займають сорго, просо, фацелія. Вже традиційно заклали демонстраційні ділянки, де ростуть гібриди кукурудзи, соняшнику, пшениці та сорго, представлені низкою  компаній вітчизняної та іноземної селекцій.
Провідний спеціаліст Держпродспоживслужби Василь Крикливець під час об’їзду полів окремо відмітив, що значно більше,  у порівняні з минулим роком,  господарствами внесено у грунт пестицидів. За рахунок вмілого і вчасного хімічного обробітку, наприклад, у «Маяку», «Батьківщині», «Скіфі» та «Промені» вдалось домогтися того, що посіви в цілому чисті, без значної   забур’яненості.
Відзначив це і голова райдержадміністрації Павло Луговий, на переконання якого надзвичайно важливу роль у плеканні дорідних врожаїв належить саме спеціалістам агрономічних служб. Користуючись нагодою, учасники Дня поля побували біля урочища «Розрита могила», де Павло Михайлович провів для них невеличкий екскурс в історичне минуле, пов’язане з цим унікальним і  загадковим місцем.
У підсумковому зібранні на базі  ПСП «Ковпаківець» взяв участь і голова районної ради Василь Тимошенко, котрий  щиро подякував агрономам за їх наполегливу  і кропітку працю, від якої у значній мірі залежить стабільність у сплаті податків і наповнення місцевих бюджетів, висловив думку, що подібні виїзні заходи повинні проводитися  й надалі, адже вони згуртовують,  додають спеціалістам агрономічних служб знань та вміння  ефективно господарювати на землі. А ще на агрономів того дня очікував сюрприз: номери художньої самодіяльності для них разом із Володимиром Гришком підготували учасники народного самодільного гурту «Козаки з Батьківщини» Володимир Довгуша та Анатолій Коваленко.

Наверх ↑