Боргова розписка.

Версія для друкуВерсія для друку

Боргова розписка.

Досить часто до Котелевського бюро правової допомоги звертаються за консультацією ті громадяни, які зважилися дати або взяти гроші в борг. Що ж потрібно знати?

Відповідно до статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

          Згідно з статтею 1047 Цивільного кодексу України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який боржник видає за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, і засвідчуючи отримання грошей.

При цьому факт отримання коштів в борг підтверджує не будь-яка розписка, а саме розписка про отримання коштів, зі змісту якої можна встановити, що відбулася передача певної суми коштів від Позикодавця до позичальника.

Розписка як документ, що підтверджує боргове зобов'язання, повинна містити умови отримання позичальником в борг із зобов'язанням його повернення і дати отримання коштів.

Тому в  розписці обов'язково повинно бути зазначено:

  1. Найменування документа - «Розписка»;
  2. Прізвище, ім'я, по батькові сторін угоди тобто Позикодавця і Позичальника;
  3. Дані, що ідентифікують особу, наприклад, реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер паспорта і коли і ким він був виданий;
  4. Сума грошей чи інший предмет позики;
  5. Термін позики;
  6. Дата, а також місце складання розписки, передача грошей або інших предметів позики, особистий підпис Позичальника і Позикодавця;
  7. Розписка пишеться бажано власноручно позичальником.
  8. Інша інформація, яку сторони вважатимуть важливою при укладанні цієї угоди.

Інколи у розписці не зазначається дата повернення коштів. Тому, в цьому випадку необхідно виходити з вимог ч. 2 статті 530 ЦК України - якщо строк (термін) виконання боржником обов’язку не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Згідно з частиною 1 статті 1049 ЦК України, Позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у встановлений строк, а якщо строк не встановлений, протягом 30-ти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це.

Отже, слід надіслати вимогу позичальнику про повернення коштів і направити її поштовим зв’язком (рекомендованим листом з повідомленням про вручення або цінним листом з описом вкладення) або вручити особисто боржнику. В цьому випадку, повернути позику позичальник зобов’язаний протягом 30-ти діб.

У разі, не виконання зобов’язань з повернення суми позики, згідно ч. 2 ст. 625 ЦК Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. В цьому випадку, також необхідно або поштою, або особисто направити боржнику вимогу про сплату 3% та інфляції за весь час прострочення.

Розписка потрібна не тільки для отримання грошей в борг, а й наприклад, в разі отримання завдатку, скажімо при купівлі-продажу нерухомості.

Згідно ч.1 статті 570 Цивільного кодексу України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.

Розписка про отримання завдатку, складається за такою самою формою, що вказана вище, однак крім усього повинна в собі містити вказівки того, що гроші, отримані саме в якості завдатку і передані в забезпечення виконання договору (угоди), а сторонами в розписці повинні бути ті ж, що і за договором.

Позичальнику, особі, яка отримала гроші в борг, слід звернути увагу на наступне. Якщо сторони домовилися про те, що кошти беруться без сплати відсотків, а в розписці про це не вказано, то Позикодавець в майбутньому зможе через суд стягнути з позичальника плату за користування грошима. Тому, якщо позика безкоштовна, при складанні розписки слід обов'язково вказати, що Позикодавець не матиме права на отримання відсотків від суми позики.

При поверненні боргу повністю або частково обов'язково беріть письмову розписку з Позикодавця про отримання ним грошей.

Важливо, щоб така розписка містила відомості про те, що кошти Позикодавець отримав від позичальника саме в рахунок погашення боргу по розписці або договором, за якими були отримані кошти в борг, згідно розписці «від ...».

Аналогічна ситуація і з позикою в іноземній валюті. У розписці необхідно чітко вказати, в якій валюті, підлягає борг поверненню і зміни (збільшення) в разі коливання курсу валюти.

При виникненні інших неописаних в статті питань варто звертатися за детальною консультацією до кваліфікованих спеціалістів. Нагадуємо, що реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу громадяни зможуть, звернувшись до Котелевського бюро правової допомоги, яке працює за адресою: селище Котельва, вул. Полтавський шлях, 235, тел. (05350) 22 9 12.

 

Наверх ↑