Допомога учасникам АТО в реалізації права на землю

Допомога учасникам АТО в реалізації права на землю

До Котелевського бюро правової допомоги звертаються громадяни, зокрема учасники АТО, щодо вирішення ряду земельних питань. Роз’яснюємо ваші права на землю.

Учасники АТО мають усі права передбачені для громадян України земельним законодавством, зокрема щодо набуття в установленому порядку земельних ділянок у власність, оренду. Статтею 118 Земельного кодексу України  визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами – учасниками АТО. До уповноваженого органу (згідно з приналежністю обраної ділянки) необхідно подати такі документи:

• клопотання довільної форми,  в якому зазначається цільове  призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри;

• графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування  земельної ділянки (отримати в сільській (селищній) раді);

• погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);

• копія посвідчення учасника бойових дій, або копія довідки про участь в АТО, або витяг з наказу;

• копія паспорта;

• копія ідентифікаційного номера;

Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені статтею 118 ЗКУ. Клопотання повинно бути розглянуто у місячний строк.

Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни і це не залежить від місця проживання. Для отримання ділянки із земель комунальної власності (в межах населеного пункту) необхідно звертатися до сільської, селищної, міської ради; а для отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) у власність або у користування (оренду)  для всіх потреб – Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області  (документи подаються до відділу Держгеокадастру у Котелевському районі).

Статтею 121 Земельного кодексу України встановлено норми безоплатної передачі земельних ділянок:

• для ведення особистого селянського господарства – не більш ніж    2.0 га;

• для ведення садівництва - не більш ніж 0,12 га;

• для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селах – не більш ніж 0,25 га, в селищах – не більш ніж 0,15 га, в містах – не більше ніж 0,10 га;

• для індивідуального дачного будівництва – не більш ніж 0,10 га;

• для будівництва індивідуальних гаражів – не більш ніж 0,01 га.

Особа може скористатися правом на безкоштовну приватизацію землі по кожному з видів цільового призначення. Якщо громадянином використано право приватизації на земельну ділянку, то іншу земельну ділянку цього ж виду цільового призначення можна отримати в оренду.

Зауважте, що земельне законодавство не визначає жодних особливостей надання земельних ділянок  учасникам бойових дій, ані за процедурою, ані за строками.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни,   гарантії їх соціального захисту»  учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також учасники війни мають першочергове право на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Аналогічні пільги поширюються щодо сімей загиблих військовослужбовців.

Чинне законодавство не передбачає існування черг, щодо забезпечення земельними ділянками осіб, що мають законодавчі пільги,  так само, як і будь-яких  інших осіб.