Насильства в будь-якому прояві не повинно бути!

Насильства в будь-якому прояві не повинно бути!

Конфлікти й непорозуміння трапляються у будь-якій сім'ї, але інколи вони стають загрозливими для фізичного та психологічного здоров'я людини. Домашнє насильство – це не лише фізичне насильство (побої), але і психологічний тиск – образи й приниження, ігнорування почуттів особи, і економічні утиски – заборона працювати чи контроль сімейного бюджету.

Його скоюють свідомо. Стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння не виправдовує вчинення насильства. Часто кривдник має переваги: фізична сила, вік, фінансове становище. Через це потерпіла особа зневірюється у будь-якій можливості себе захистити.

З таким питанням до Котелевського бюро правової допомоги звернулась клієнтка з проханням надати їй правову допомогу стосовно захисту її інтересів у суді для видачі обмежувального припису відносно чоловіка.

Жінка розповіла, що протягом багатьох років спільного життя її чоловік  постійно виявляв до неї неповагу, систематично влаштовував сварки,  ображав, висловлювався нецензурною лайкою, залякував, погрожував, застосовував стусани, штовхання, смикав за волосся, наносив побої,  принижував честь і гідність, що тяжким чином впливало на її психічний та фізичний стан  та дітей.

Всі ці роки жінка соромилася звертатися за допомогою до органів поліції, адже сподівалася, що все зміниться, терпіла знущання заради дітей, адже намагалася зберегти сім’ю.

Після чергової ситуації домашнього насилля, занепокоєна за життя своїх дітей та своє особисте життя, громадянка звернулася за допомогою до працівників поліції, які винесли терміновий заборонний припис.

На надання безоплатної правової допомоги у даній справі уповноважили фахівчиню відділу «Котелевське бюро правової допомоги» Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгу Саєнко.

Щоб забезпечити дієвий та ефективний спосіб захисту від повторного вчинення домашнього насильства начальниця бюро склала та подала до суду заяву про видачу обмежувального припису у вигляді заборони кривднику  наближатися на відстань ближче 50 метрів до місця проживання (перебування) дружини строком на шість місяців.  Того ж дня заявлені вимоги клієнтки бюро щодо кривдника були задоволені Котелевським районним судом Полтавської області у повному обсязі.

Коментує начальниця Котелевського бюро правової допомоги Ольга Саєнко:

Яка відповідальність за домашнє насильство?

Домашнє насильство – це порушення прав людини, це злочин, який передбачає різне покарання для кривдника. Кривдника можуть притягнути до адміністративної та цивільно-правової відповідальності. А з січня 2019 року – і до кримінальної.

Хто може звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника?

Відповідно до п.1 ст 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» право звернутися до суду із такою заявою мають:

а) постраждала особа або її представник;

б) у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини - батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;

в) у разі вчинення домашнього насильства стосовно недієздатної особи - опікун, орган опіки та піклування.

Термін обмежувального припису?

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців і може бути продовжений судом за заявою осіб на строк не більше шести місяців після закінчення строку, встановленого судовим рішенням, на підставі оцінки ризиків.

Особливості розгляду справи в суді?

Відповідно до ст 350-5  Цивільного процесуального кодексу України  справа про видачу обмежувального припису розглядається судом за участю заявника та заінтересованих осіб. У разі якщо участь заявника становить загрозу подальшої дискримінації чи насильства для нього, справа може розглядатися без його участі. Неявка належним чином повідомлених заінтересованих осіб не перешкоджає розгляду справи про видачу обмежувального припису.

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису до суду.

Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про видачу обмежувального припису, відносяться на рахунок держави.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу  громадяни можуть звернувшись до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,  що знаходиться за адресою:  м. Полтава, вул. Європейська, 37/40 або за телефоном (0532) 56-02-88.