Правова допомога в отриманні спадщини

24 липня 2018 року до Котелевського бюро правової допомоги за здійсненням представництва звернувся клієнт якому приватний нотаріус Котелевського нотаріального округу Полтавської області відмови у заведенні спадкової справи, оскільки з поданих документів не можливо визначити місце відкриття спадщини та встановити факт прийняття спадщини.

Цього ж дня Перший полтавський місцевий центр з надання БВПД видав наказ про уповноваження працівника відділу «Котелевське бюро правової допомоги», призначивши головного спеціаліста відділу Миколу Убийсобаку.

Представником бюро було зібрано усі необхідні документи та після  підготовчої роботи складено і направлено до Котелевського районного суду Полтавської області, відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України,  заяву про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

В обґрунтуванні заявлених вимог зазначено, що клієнт разом з матір’ю  яка померла 19 травня 2009 року проживали без реєстрації в с. Михайлівка Перша Котелевського району, що підтверджувалося актом депутата Сидоряченської сільської ради, але фактично матір була зареєстрована у м. Харкові. Після смерті матері залишилося спадкове майно, яке відповідно до заповіту від 04 липня 2007 року, мати заповіла своїй доньці. У встановлений законом 6 місячний термін клієнтка заяву про відкриття спадщини не подала. У квітні 2018 року вона звернулася до приватного нотаріуса Котелевського нотаріального округу Полтавської області щодо заведення спадкової справи, але нотаріус повідомив, що факт прийняття спадщини документально не підтверджено, а також місце відкриття спадщини встановити неможливо.

Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику в справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі  спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом строку не заявив про відмову від неї.

19 вересня 2018 року рішенням Котелевського районного суду Полтавської області позов задоволено повністю.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу  громадяни можуть звернувшись до Котелевського бюро правової допомоги за адресою: селище Котельва, вулиця Полтавський шлях, 235, тел. (05350) 22-9-12.