Визнано право власності на житловий будинок

До Котелевського бюро правової допомоги звернулися учасник АТО Б. разом з своїми батьками Л. та Б. з питанням щодо визнання права власності на житловий будинок, в якому вони проживають з 1977 року.

За результатами розгляду письмових звернень громадян про надання їм безоплатної вторинної правової допомоги з вищезазначеного питання, наказом в.о. директора Першого полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги уповноважено начальника відділу «Котелевське бюро правової допомоги» Ольгу Саєнко на здійснення представництва інтересів осіб в суді.

Клієнти повідомили, що до цього часу належним чином не зареєстрували право власності на свої 1/3 частки житлового будинку та не отримали на свої імена правовстановлюючого документу.

Звернувшись до державного реєстратора прав на нерухоме майно Великорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області для реєстрації права спільної часткової власності на житловий будинок, який належить громадянам, як членам колгоспного двору, вони отримали відмову у державній реєстрації права власності, так як правовстановлюючий документ на об'єкт нерухомого майна відсутній.

Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Крім того відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Тому працівник бюро, представляючи інтереси клієнтів, після зібрання письмових доказів по справі подав позовну заяву до Котелевського районного суду.

Згідно погосподарського обліку Котелевської селищної ради станом на 01 липня 1990 року дане домоволодіння відносилося до колгоспного двору. Відповідно до ч. 1 ст. 120 ЦК УРСР (у редакції, що була чинною на час виникнення правовідносин) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Згідно ч. 2 ст. 123 ЦК УРСР (у редакції, що була чинною на час виникнення правовідносин) розмір частки члена двору встановлюється, виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.

Записи в погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади, що підтверджують право приватної власності. Незважаючи на внесення записів у погосподарські книги, більшість громадян своє право власності в БТІ не зареєстрували, так як і вищезазначені клієнти бюро.

Рішенням Котелевського районного суду Полтавської області позовні вимоги громадян Б.,Л.,Б. задоволено повністю в рівних частках.

Нагадуємо, що скористатися своїм правом на безоплатну правову допомогу  громадяни можуть звернувшись до Котелевського бюро правової допомоги за адресою: селище Котельва, вулиця Полтавський шлях, 235, тел. (05350) 22-9-12.