ЗВІТ про роботу служби у справах дітей Котелевської райдержадміністрації у 2016 році

Версія для друкуВерсія для друку

ЗВІТ про роботу служби у справах дітей

Котелевської райдержадміністрації у 2016 році

         

          Протягом 2016 року службою у справах дітей райдержадміністрації велася робота на виконання вимог:

- Законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»; «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»; «Про охорону дитинства»;

- Указів Президента України від 04.05.2007 № 376 «Про додаткові заходи щодо захисту прав та законних інтересів дітей»; від 05.05.2008  № 411/2008 «Про заходи щодо забезпечення захисту прав і законних інтересів дітей»; від 22.10.2012 № 609 «Про Національну стратегію профілактики соціального сирітства на період до 2020 року»;

- постанов Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» (із змінами), від 08.10.2008 № 905 «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» (із змінами).

          Соціально-правовий захист дітей у районі здійснювався відповідно до Районної Програми підтримки сімей, дітей та молоді Котелевщини, які опинилися в складних життєвих обставинах на 2016 – 2018 роки (затверджена рішенням 49 сесії районної ради 6 скликання від 07.10.2015), Районної комплексної програми протидії та профілактики правопорушень на 2016-2020 роки (затверджена рішенням 5 сесії районної ради 7 скликання від 18.02.2016); Комплексної програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у Котелевському районі на 2016-2019 роки (затверджена рішенням 5 сесії 7 скликання від 18.02.2016).

          Поточна робота служби здійснювалася відповідно до керівних документів, квартального і місячних планів роботи служби.

 

Соціальний захист дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення їх права на сімейне виховання.

          Протягом 2016 року у районі виявлено 7 дітей, які залишилися без піклування батьків. Усі діти влаштовані під опіку.

          Службою у справах дітей сформовано та постійно поновлюється банк даних стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, місцем походження яких є Котелевський район, кандидатів в усиновлювачі, потенційних прийомних батьків. Інформація зберігається на електронних та паперових носіях, забезпечена робота Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти». В 2016 році для введення в промислову експлуатацію ЄІАС «Діти» була придбана ліцензійна антивірусна програма «Zillya».

          Станом на 01.01.2017 року на обліку ССД перебуває 25 дітей, які залишилися без піклування батьків. З них: 7 дітей-сиріт, 18 дітей, позбавлених батьківського піклування. На даний час 19 дітей проживають у сім’ях опікунів/піклувальників, 4 - у прийомних сім’ях, 2 - у ДБСТ.

З метою пропагування усиновлення та сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, службою у справах дітей та центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді продовжується інформаційна компанія, під час якої роз'яснюється чинне законодавство, гарантії держави та матеріальне забезпечення прийомним батькам. Службою у справах дітей розповсюджуються буклети «Пам’ятка усиновлювача», «Мрії збуваються», «10 кроків, щоб стати кращими батьками», «Прийомна сім’я – це для мене», «Захистимо дитину». Розповсюджено 110 рекламно–інформаційних матеріалів щодо сімейних форм влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Окрім того, у районній газеті «Народна трибуна» розміщено статті «Куди звертатися, щоб захистити інтереси дитини?», «Усиновлення – особлива дорога до батьківства» (19.10.2016 № 83), «Дім, наповнений добром і любов’ю» (07.12.2016 № 97), «Прилітайте, лелеки, у кожну домівку» (05.10.2016 № 79), «Сонцю і квітам всміхаються діти!» (03.06.2016 № 44).

Протягом 2016 року громадянами Котелевського району усиновлення дітей не відбувалось.

Станом на 01.01.2017 року у районі функціонує 1 прийомна сім'я та 1 дитячий будинок сімейного типу, які виховують 7 дітей, позбавлених батьківського піклування. Дані сім'ї знаходяться під соціальним контролем служби у справах дітей райдержадміністрації та супроводом районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. На базі Полтавського обласного ЦСССДМ, протягом 2016 року проведено курси підвищення кваліфікації для 2 прийомних батьків.

Відповідно до чинного законодавства раз на рік службою у справах дітей спільно з представниками відділу освіти, сім’ї та молоді райдержадміністрації здійснюється контроль за умовами виховання та утримання дітей, які живуть у прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу, сім’ях опікунів/піклувальників. Під час контролю, звертається увага на взаємовідносини прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів/піклувальників з підопічними дітьми, стан навчання, збереження здоров'я, інше. У 2016 році підготовлено 24 висновки про стан утримання, виховання та навчання дітей, що виховуються під опікою/піклуванням, прийомних сім’ях та дитячому будинку сімейного типу.

Одночасно контролюється стан збереження житла та майна підопічних дітей, наявність заборгованостей по комунальним послугам за житло дітей, наявність та стан збереження майна дітей, згідно актів опису майна. Службою у справах дітей сформовано та постійно оновлюється реєстр нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Так, з 25 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на первинному обліку служби, мають житло  15 дітей (5 - на праві власності, 10 — на праві користування), у 10 дітей житло відсутнє. Над житлом, яке належить дітям на праві власності встановлена опіка. При досягненні дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, у яких відсутнє житло, 16-ти річного віку, службою у справах дітей райдержадміністрації забезпечується їх постановка на квартирний облік.

З метою недопущення порушення житлових прав дітей у 2016 році на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при райдержадміністрації розглядалися питання щодо надання дозволу на вчинення правочину стосовно житла, право власності на яке чи право користування яким мають діти. За наслідками розгляду прийнято 16 розпоряджень голови райдержадміністрації.

          Протягом 2016 року було розглянуто 5 суперечки між батьками щодо дітей, з них: 1 — з приводу визначення способів участі батька у вихованні дитини, 3 – з приводу визначення місця проживання дитини, 1 – щодо зміни прізвища дитині. Надано 3 висновки щодо доцільності позбавлення батьків батьківських прав, взято участь у 30 судових засіданнях по розгляду справ стосовно дітей.

У 2016 році було організовано оздоровлення дітей, із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: 7 дітей оздоровлювалися у ДОТ «Орлятко» (с. Матвіївка Котелевського району), 2 – у пришкільних таборах, 6 – оздоролювались із опікунами. Окрім того, за рахунок бюджетних та спонсорських коштів до оздоровлення у ДОТ та ДОЦ залучено 7 дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах та знаходяться на обліку служби у справах дітей райдержадміністрації.

2 дітям-сиротам та 2 дітям, позбавленим батьківського піклування, у 2016 році виповнилося 18 років. Службою у справах дітей райдержадміністрації підготовлені і надані списки до відділу освіти, сім’ї та молоді райдержадміністрації для виплати їм одноразової допомоги по досягненню 18-річного віку. З метою забезпечення їх подальшого супроводження, надана відповідна інформація до РЦСССДМ.

З метою утвердження родинних традицій, привернення уваги громадськості до питань дитинства, у районі проводилося відзначення Дня захисту дітей, Дня усиновлення, Дня Святого Миколая.

 

Профілактика правопорушень у дитячому середовищі.

        З метою координації зусиль у 2016 році, питання профілактики правопорушень серед неповнолітніх району розглядалося на щотижневій нараді у голови райдержадміністрації (09.02.2016); оперативно – розпорядчій нараді у заступника голови райдержадміністрації (20.09.2016), розширеному засіданні координаційної ради у справах дітей при райдержадміністрації (19.07.2016).

У районній газеті «Народна трибуна» розміщено статті «Щоб яблуко від яблуні подалі закотилося» (23.03.2016 № 23), «В центрі уваги - підліток» (11.03.2016 № 20), «Кількість злочинів за участю неповнолітніх зменшилася» (15.02.2016 № 11).

Служба у справах дітей райдержадміністрації приймає активну участь у проведенні педагогічних, батьківських конференцій з проблем виховної роботи та морально-етичного виховання учнівської молоді, пропаганди здорового способу життя. У 2016 році працівниками служби у справах дітей райдержадміністрації проведено 3 зустрічей із батьківськими та учнівськими коллективами Котелевських ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2, № 4, Більської ЗОШ (17.10.2016, 18.11.2016, 26.12.2016). Значна увага надається оперативному інформуванню батьків службою у справах дітей райдержадміністрації про схильність їх дітей до бродяжництва.

        З метою проведення роз'яснювальної роботи серед учнівської молоді про шкідливий вплив алкоголю та тютюнопаління, попередження фактів незаконної реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, порушення прав дітей, недопущення вчинення насильства стосовно них, службою у справах дітей райдержадміністрації за участю районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Котелевського ВП Гадяцького відділку поліції ГУНП в Полтавській області, виконкомів селищної та сільських рад проводиться відпрацювання комп’ютерних клубів, нічних дискотек, місць масового відпочинку молоді, відвідуються сім’ї громадян, де батьки не приділяють належної уваги вихованню дітей. У 2016 році територією селища Котельва та Котелевського району проведено 29 спільних профілактичних рейдів. У ході рейдів було обстежено 94 сім’ї, в яких проживає 115 дітей, з них 12 дітей не отримували належного утримання та виховання з боку батьків і були взяті на облік служби як такі, що перебувають в складних життєвих обставинах, на даний час їм надається комплексна соціальна допомога.

За наслідками рейдів 4 осіб притягнено до адміністративної відповідальності за порушення правил торгівлі спиртними напоями та тютюновими виробами, 64 батьків попереджено про недопущення випадків бездоглядності дітей, 13 - притягнено до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків, 3 батьків стосовно 6 дітей згідно рішення Котелевського райсуду позбавлено батьківських прав.

          У напрямку проведення профілактичної роботи із неповнолітніми щодо недопущення вчинення ними правопорушень та злочинів, служба у справах дітей райдержадміністрації тісно співпрацює із СПД Котелевського відділення поліції Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області. Станом на 01.01.2017 на профілактичному обліку СПД Котелевського відділення поліції Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області перебуває 1 дитина.

У 2016 році злочини вчинили 2 неповнолітніх. З метою з’ясування причин, що зумовили вчинення неповнолітніми злочинів та правопорушень, недопущення їх повторного вчинення, працівниками служби у справах дітей райдержадміністрації спільно із СПД Котелевського відділення поліції Гадяцького ВП ГУНП в Полтавській області проведені обстеження умов проживання вищевказаної категорії дітей. Відділом освіти, сім’ї та молоді  райдержадміністрації вживаються заходи щодо залучення до позаурочної, гурткової діяльності дітей, схильних до правопорушень, охоплення їх змістовним дозвіллям та оздоровленням.  

          Станом на 01.01.2017 року на обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 16 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах (виховуються у 8 сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків). За умовами проживання та виховання дітей вищевказаної категорії здійснюється контроль,  проводиться профілактична робота з батьками щодо недопущення бездоглядності дітей.

                   

Робота зі зверненнями громадян

     За 2016 рік до служби у справах дітей райдержадміністрації надійшло 78 звернень громадян, з них: письмових – 52; на особистому прийомі -                                 26, колективних та повторних звернень не надходило.

Найбільш актуальні питання, що порушуються у зверненнях громадян: про надання дозволу органу опіки та піклування на вчинення правочину з житлом, право користування яким мають діти; про неналежне виконання громадянами батьківських обов’язків; про встановлення опіки/піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування; про вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини, визначення її місця проживання та інші.

    Згідно графіка роботи постійно діючих прямих телефонних ліній райдержадміністрації, начальником служби у справах дітей  за звітний період проведено 6 прямих телефонних ліній, під час яких звернень до служби не надходило.

 

Перевірка стану дотримання законодавства про працю неповнолітніх

          За звітний період службою у справах дітей райдержадміністрації перевірка щодо стану додержання законодавства про працю неповнолітніх не проводилась.

 

Пріоритетні напрямки роботи служби у справах дітей райдержадміністрації у 2016 році.

- координація зусиль місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціального захисту дітей та організації роботи, спрямованої на запобігання бездоглядності та правопорушень серед них;  

-   забезпечення дотримання державних гарантій та конституційних права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

- підняття престижу та авторитету сімей усиновителів в суспільстві;

- збільшення кількість дітей-сиріт, та дітей позбавлених батьківського піклування влаштованих до сімейних форм виховання (усиновлення, влаштування під опіку чи піклування, до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу) за місцем їх походження;

- своєчасне виявлення неблагополучних сімей, обстеження умов проживання дітей у таких сім’ях, надання їм всебічної допомоги; здійснення заходів з соціального захисту дитини, що виключають випадки повторного влаштування дітей до закладів соціального захисту;

- забезпечення належного контролю за змістом діяльності культурно-розважальних закладів.

 

Начальник служби                                                                     Сідненко Н.П.

 

Наверх ↑